Curatorial este un proiect editorial non-profit, o revistă ce reunește informații, știri si noutăți despre evenimente, lucrări sau realizări in domeniul artei, precum și despre întâmplări, curente și tendințe ale culturii urbane.

Urmăreşte-ne pe
Contact
Premiile BAFTA 2022 – „Dune”, „The Power of the Dog” și „Belfast”, cele mai multe nominalizări

Premiile BAFTA 2022 – „Dune”, „The Power of the Dog” și „Belfast”, cele mai multe nominalizări

Lungmetrajul SF „Dune”, regizat de Denis Villeneuve, are cele mai multe șanse la premiile acordate anul acesta de Academia britanică de film şi televiziune (BAFTA), după ce a primit 11 nominalizări. El este urmat, ca număr de selecții, de „The Power of the Dog”, regizat de Jane Campion, cu opt, și de „Belfast”, semnat de Kenneth Branagh, cu șase nominalizări.

Selecția a fost anunțată joi, în format virtual, de AJ Odudu și Tom Allen de la sediul Academiei.

Anterior, BAFTA a comunicat nominalizările pentru EE Rising Star Award, acordat în urma votului publicului. Au fost aleși tinerii actori Ariana DeBose („West Side Story”), Harris Dickinson („The Kingsman”), Lashana Lynch („Captain Marvel” și „No Time to Die”), Millicent Simmonds („A Quiet Place”) și Kodi Smit-McPhee („The Power of the Dog”).

Krishnendu Majumdar, președintele Academiei, și-a exprimat joi „bucuria că gala BAFTA va reveni în format fizic la Royal Albert Hall pentru a sărbători excelența în film”.

Nominalizările de anul acesta au fost votate de cei peste 7.000 de membri ai Academiei, experți în domeniu.

„Babardeală cu bucluc sau porno balamuc”, regizat de Radu Jude, a fost inclus pe lista scurtă a BAFTA pentru nominalizare la categoria „film în altă limbă decât engleza”. Aici au fost înscrise 50 de producţii, iar în prima etapă au fost alese 15. Lungmetrajul, premiat cu Ursul de Aur la Festivalul de Film de la Berlin din 2021, nu a fost însă selectat.

La această categorie au fost incluse producții din Spania („Madres paralelas”), Japonia („Drive My Car”), Italia („È stata la mano di Dio”), Franța („Petite maman”) și Norvegia („The Worst Person in the World”).

Anul trecut, gala BAFTA a avut loc în două seri, iar marele câștigător a fost lungmetrajul „Nomadland”, de Chloé Zhao, cu Frances McDormand în rol principal. Acesta s-a impus la categoriile „cel mai bun film”, „cea mai bună regie”, „cea mai bună actriță în rol principal” și „cea mai bună imagine”.

Actrița australiană Rebel Wilson va fi gazda celei de-a 75-a gale a premiilor acordate de Academia britanică de film. Ceremonia va avea loc pe 13 martie 2022, la Royal Albert Hall din Londra, și va fi prezidată, ca în fiecare an, de prințul William, duce de Cambridge.

Lista completă a nominalizărilor pentru premiile BAFTA 2022

Cel mai bun film: „Belfast”, „Don t Look Up”, „Dune”, „Licorice Pizza”, „The Power of the Dog”

Cea mai bună regie: Aleem Khan („After Love”), Ryûsuke Hamaguchi („Drive My Car”), Audrey Diwan („L’événement”), Paul Thomas Anderson („Licorice Pizza”), Jane Campion („The Power of the Dog”), Julia Ducournau („Titane”)

Cel mai bun actor în rol principal: Adeel Akhtari – „Ali & Ava”, Mahershala Ali – „Swan Song”, Benedict Cumberbatch – „The Power of the Dog”, Leonardo DiCaprio – „Don’t Look Up”, Stephen Graham – „Boiling Point”, Will Smith – „King Richard”

Cea mai bună actriţă în rol principal: Lady Gaga – „House of Gucci”, Alana Haim – „Licorice Pizza”, Emilia Jones – „Coda”, Renate Reinsve – „The Worst Person in the World”, Joanna Scanlan – „After Love”, Tessa Thompson – „Passing”

Actor în rol secundar: Mike Faist – „West Side Story”, Ciaran Hinds – „Belfast”, Troy Kotsur – „Coda”, Woody Norman – „C’mon C’mon”, Jesse Plemons – „The Power of the Dog”, Kodi Smit-McPhee – „The Power of the Dog”

Actriţă în rol secundar: Caitriona Balfe – „Belfast”, Jessie Buckley – „The Lost Daughter”, Ariana DeBose – „West Side Story”, Ann Dowd — „Mass”, Aunjanue Ellis – „King Richard”, Ruth Negga – „Passing”

Cel mai bun debut al unui scenarist, regizor sau producător britanic: „After Love” – Aleem Khan (scenarist, regizor), „Boiling Point” – James Cummings (scenarist), Hester Ruoff (producător) [filmul este co-scris de Philip Barantini și produs și de Bart Ruspoli], „The Harder They Fall” – Jeymes Samuel (scenarist, regizor) [filmul e co-scris de Boaz Yakin], „Kkeybboard Fantasies” – Posy Dixon (scenarist, regizor), Liv Proctor (producător), „Passing” – Rebecca Hall (scenarist, regizor)

Documentar: „Becoming Cousteau” – Liz Garbus, Dan Cogan; „Cow” – Andrea Arnold, Kat Mansoor; “Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström; „The Rescue” – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. Van Sandwijk; „Summer of Soul (or When the Revolution Could Not Be Televised)” – Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel

Scenariu adaptat: „Coda” – Siân Heder; „Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi; „Dune” – Denis Villeneuve; „The Lost Daughter” – Maggie Gyllenhaal; „The Power of the Dog” – Jane Campion

Scenariu original: „Being the Ricardos” – Aaron Sorkin, „Belfast” – Kenneth Branagh, „Don’t Look Up” – Adam Mckay, „King Richard” – Zach Baylin, „Licorice Pizza” – Paul Thomas Anderson

Cel mai bun film într-o limbă străină: „Madres paralelas” (Spania), de Pedro Almodóvar, „Drive My Car” (Japonia), de Ryûsuke Hamaguchi, „È stata la mano di Dio” (Italia), de Paolo Sorrentino, „Petite maman” (Franța), de Céline Sciamma, și „The Worst Person in the World” (Norvegia), de Joachim Trier.

Cel mai bun film britanic: „After Love”, „Ali & Ava”, “Belfast”, “Boiling Point”, “Cyrano”, “Everybody’s Talking About Jamie”, “House of Gucci”, “Last Night in Soho”, “No Time to Die”, “Passing”

Imagine: „Dune” – Greig Fraser; „Nightmare Alley” – Dan Laustsen; „No Time to Die” – Linus Sandgren; „The Power of the Dog” – Ari Wegner; „The Tragedy of Macbeth” – Bruno Delbonnel

Cea mai bună animaţie: „Encanto” – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer; „Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström; „Luca” – Enrico Casarosa, Andrea Warren; „The Mitchells Vs the Machines” – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller

Montaj: „Belfast” – Úna Ní Dhonghaíle; „Dune” – Joe Walker; „Licorice Pizza” – Andy Jurgensen; „No Time to Die” – Tom Cross, Elliot Graham; „Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised)” – Joshua L. Pearson

Coloană sonoră originală: “Being the Ricardos” – Daniel Pemberton; “Don’t Look Up” – Nicholas Britell; “Dune” – Hans Zimmer; “The French Dispatch” – Alexandre Desplat; “The Power of the Dog” – Jonny Greenwood

Casting: „Boiling Point” – Carolyn Mcleod; „Dune” – Francine Maisler; „E stata la mano di Dio” – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco; „King Richard” – Rich Delia, Avy Kaufman; „West Side Story” – Cindy Tolan

Costume: „Cruella” – Jenny Beavan; „Cyrano” – Massimo Cantini Parrini; „Dune” – Robert Morgan, Jacqueline West; „The French Dispatch” – Milena Canonero; „Nightmare Alley” – Luis Sequeira

Machiaj şi coafură: „Cruella” – Nadia Stacey, Naomi Donne; „Cyrano” – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller; „Dune” – Love Larson, Donald Mowat; „The Eyes of Tammy Faye” – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh; „House of Gucci” – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

Scenografie: „Cyrano” – Sarah Greenwood, Katie Spencer; „Dune” – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos; „The French Dispatch” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo; „Nightmare Alley” – Tamara Deverell, Shane Vieau; „West Side Story” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo

Efecte vizuale: „Dune” – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer; „Free Guy” – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick; „Ghostbusters: Afterlife” – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro; „The Matrix Resurrections” – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim; „No Time to Die” – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Sunet: „Dune” – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett; „Last Night in Soho” – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan; „No Time to Die” – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor; „A Quiet Place Part II” – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn; „West Side Story” – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Scurtmetraj de ficţiune britanic: „The Black Cop” – Cherish Oteka; „Femme” – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams; „The Palace” – Jo Prichard; „Stuffed” – Theo Rhys, Joss Holden-rea; „Three Meetings of the Extraordinary Co

Scurtmetraj de animaţie britanic: „Affairs of the Art” – Joanna Quinn, Les Mills; „Do Not Feed the Pigeons” – Jordi Morera; „Night of the Living Dread” – Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso

Credit foto: BAFTA.org