Grupul A21+ și artista vizuală Teodora Coltofean, noi expoziții la MNȚR
Două expoziții cu lucrări ale Grupului A21+ și ale artistei vizuale Teodora Coltofean sunt vernisate în seara de 24 iunie la Muzeul Național al Țăranului Român (MNȚR).
Rhythm
Sala Tancred Bănățeanu găzduiește expoziția „Rhythm”, un eveniment dedicat pictorului și profesorului Cezar Atodiresei (1954 – 2022). Expun membrii grupului A21+ Roxana Barbu, Ilie Brănescu, Irina Venera, Mădălina Cornea, Ana Dominte, Lucreția Maiorescu, Monica Martac, Rebeca Mănescu, Dana Nechita, Smaranda Stoica și Michaela Vreja. Artiști invitați sunt Silvia Stoica și Christian Zidros.
Curatoriată de Roxana Barbu, expoziția explorează conceptele de alternanță și repetiție în cele mai variate modalități de reprezentare, de la tușe gestuale eliberate cu o anumită cadență, la transformarea semnului plastic în modul care populează dinamic suportul de lucru, până la structuri tridimensionale în care forme rafinate sunt reconfigurate prin multiplicare, generând spații ce sugerează o infinită continuitate.
Lucrările sunt evocări ale unor experiențe, trăiri personale, ale unor dialoguri cu realul ori metafore ale unor lumi lăuntrice transpuse vizual în formă și culoare, provocând observatorii, receptorii să depășească simpla contemplare, să pătrundă dincolo de evidență, să privească în profunzimea realităților structurate plastic și să descopere ritmul ca expresie a unei stări și energii interioare.
Expoziția va putea fi vizitată în Sala Tancred Bănățeanu, în perioada 24 iunie – 12 iulie, de miercuri până duminică, între orele 10:00 și 18:00.
Fapte de pictură
Sala Noua Galerie găzduiește expoziția „Fapte de pictură” a artistei Teodora Coltofean. Este vorba despre o selecție de picturi și lucrări grafice realizate în ultimii ani, reunite într-un demers artistic care explorează experiența călătoriei, a contemplației și a întâlnirii cu lumea prin intermediul picturii.
„Teodora Coltofean ne cheamă să contemplăm și să pricepem plăcerea domniei sale de a picta, de a vedea locuri, de a le îndrăgi și simți, toate acestea create de oameni din geografii felurite de-a lungul timpului, tocmai de a aceea, și în acest spirit, pictura devine pentru pictoriță prilej bun de întâlnire, părtășie, conversație, mărturisire, bucurie, încîntare, sinergie, visare împreună, priveghere. Apoi, tăcerea contemplației”, spune criticul de artă Vladimir Bulat.
Expoziția va putea fi vizitată în Sala Noua Galerie, în perioada 24 iunie – 19 iulie, de miercuri până duminică, între orele 10:00 și 18:00.

