„May the Sun Always Shine”, expoziție de licență a artistei Andreea Ilie, este găzduită în perioada 25 iunie - 31 iulie de spațiul MNȚRplusC. Propaganda în Uniunea Sovietică a fost, dincolo de afișe sau discursuri alienante, un mediu total imersiv și
„A…B, GDPR” este expoziția artiștilor Anca Coller și Daniel Stancu vernisată la finalul rezidenței din spațiul MNŢRplusC de la Muzeul Naţional al Ţăranului Român, coordonată de Ilina Schileru. Lucrările realizate de cei doi în decurs de două luni vor fi găzduite
„Nimic Aici”, expoziție solo a lui Denis Nanciu, este deschisă în perioada 12 - 30 martie, în spațiul MNȚRplusC, unde a început programul de rezidență artistică la Muzeul Național al Țăranului Român. Curatoriată de Ilina Schileru, expoziția poate fi vizitată de
Denis Nanciu se află într-o rezidență artistică în spațiul MNȚRplusC de la subsolul Muzeului Național al Țăranului Român, unde creează lucrări ce vor fi prezentate publicului. Practica sa pluridisciplinară este centrată pe manualitate, materialitate și relația dintre obiect și corp, situându-se
„Dacă ar veni? Trecut alternativ”, instalație video a lui Mihai Grecu, este prezentată până la 26 octombrie în spațiul MNȚRplusC, unde poate fi văzută de joi până sâmbătă, în intervalul orar 15:00 - 18:00. Vernisajul e programat în 26 septembrie, la ora
„Sekta Insecta”, instalație a artistului digital și regizorului de animație Sergiu Negulici, este găzduită de MNȚRplusC în perioada 4 iulie – 10 septembrie. Curatoriată de Ilina Schileru, expoziția reprezintă prima rezidență artistică de tip carte-blanche (prin care artistul primește mână liberă
„Je suis Mahala”, expoziția personală a lui Eugen Raportoru de la MNȚRplusC, spațiu al Muzeului Național al Țăranului Român, este o scenografie a trecutului artistului, în care sunt aduse laolaltă bucuria, tristețea, fericirea, oamenii din copilărie. În viziunea artistului, mahalaua este
Pictorul Eugen Raportoru expune în spațiul MNȚRplusC de la subsolul Muzeului Național al Țăranului Român în perioada 20 februarie - 20 mai. Vernisajul expoziției intitulate „Je Suis Mahala” este programat în seara de 20 februarie. Expoziția marchează 169 de ani de la
Magdalena Pelmuș și Maria Pop Timaru oferă perspective asupra relațiilor interumane într-o expoziție deschisă în spațiul MNȚRplusC în perioada 3 – 24 octombrie. Expoziția „Fragile Anatomy. Prey versus Predator” este al doilea insert din seria „micro-istorii, micro-memorii”, la MNȚRplusC, propunând un
Mircea Modreanu, artist vizual cu preocupări în spațiul volumetriei topografice și antropomorfe, expune la MNȚRplusC, spațiu al Muzeului Național al Țăranului Român, în perioada 20 iunie - 19 septembrie. Expoziția „Despre sine, cruci și altele” este prima din seria „micro-istorii, micro-memorii”

